Translate

TRANSLATE

poniedziałek, 19 marca 2012

Książki z eBaya - The Collector's Encyclopedia of Toys and Dolls

A jednak dotarły! Na razie dwie z czterech.... Jedna, nabyta dokładnie 24.02 jeszcze się nie raczyła pojawić, a sprzedawca nie raczył podesłać mi numeru przesyłki. Za to listonosz wrzucił do skrzynki awizo, na którym zaznaczony jest rodzaj przesyłki "inna", co na mojej poczcie oznacza tyle co "zagraniczna". A listonosz ciężkich albo dużych przesyłek nie dostarcza, tylko wrzuca awizo.... Albo to lalka, albo książka.... 


No ale w każdym razie dwie, kupione od tego samego sprzedawcy, jednak nie zboczyły do U.S.A. (błąd na stronie śledzenia przesyłek), tylko dotarły prosto do celu w dokładnie tydzień!







Książka z roku 1996, ma 256 stron, ogromną ilość bardzo ciekawych fotografii i (trochę wbrew pozorom) bardzo dużo tekstu. Nie streszczę nawet kawałka, bo przebrniecie przez interesujące mnie tematy zajmie parę miesięcy....
O samych lalkach jest sporo. Do tego dosyć obszernie rozwinięty rozdział o automatach (uwielbiam).
Po lalkach jest część o żołnierzykach  - temat absolutnie mnie nie interesuje, ale trudno, niech sobie będzie.
Jest też bardzo dużo o zabawkach metalowych (interesujące), kolejkach i zabawkach z odlewów (nie przejrzałam jeszcze).
Ogromny plus za opis producentów lalek w treści książki, a na końcu skrót podstawowych wiadomości na ich temat. Do tego mini - słowniczek pojęć związanych z lalkami (mógłby być obszerniejszy, ale dobre i to).

Książka rewelacyjna dla rodziny kolekcjonerów - każda płeć znajdzie w niej coś interesującego dla siebie :)









A jeszcze wracając do rozdziału o lalkach, to składa się z podrozdziałów:

Wooden Dolls - Papier Mache Dolls - Wax Dolls - Ceramic Dolls - Fabric Dolls - Celluloid Dolls - German Dolls - French Dolls - British Dolls - American Dolls - Modern Dolls - Doll-related Terms

Podrozdział o współczesnych lalkach zupełnie nie jest wart polecenia - 4 strony, z czego 3/4 dwóch z nich zajęte przez grupowe zdjęcie lalek Cabbage Patch, reszta bardzo skrótowo i zatrzymuje się na latach 70-tych.

Rozdział o automatach:
Evaluating Automata - 18th-century masters - 19th-century French masters - Beyond France - Walking and Talking Dolls

Ostatni podrozdział zawiera też informacje o biskwitowej lalce pływającej ;)


A, dodam jeszcze że książka ta NIE ZAWIERA informacji pozwalających na identyfikację lub wycenę posiadanych lalek, przynajmniej nie ma takiego założenia (chyba że uda się komuś rozpoznać swoją lalkę na zdjęciu albo skojarzy producenta przez ogólny opis). Tak czy inaczej jest warta polecenia!

2 komentarze:

  1. ooo...tę bym chętnie pooglądała

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja nie miałam dzisiaj jeszcze siły i czasu, żeby ją porządnie przejrzeć... myślę, że to lektura na dłuższy czas. ma bardzo niepowtarzalne zdjęcia!

      Usuń