Translate

TRANSLATE

środa, 14 marca 2012

Jak usunąć klej z biskwitowej główki?

Co jakiś czas będę zamieszczać porady dotyczące reperacji lalek.


Dzisiaj usuwanie kleju z biskwitowej / porcelanowej głowy - bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli mamy lalkę, która kiedyś była nieumiejętnie naprawiana, albo której twarz została zachlapana klejem przy np. wymianie peruki. Czasem, gdy główka była popękana i sklejana (jeśli widać klej, to przeważnie oznacza, że była sklajana źle), też dobrze jest usunąć stary klej i posklejać ją od nowa, lub chociaż usunąć klej z powierzchni twarzy (w związku z tym, że klej ciemnieje z wiekiem, rysy nadal będą widoczne, ale przynajmniej nie będą się tak rzucały w oczy).


  1. Zanurzyć głowę lalki w ciepłej wodzie z mydłem (ew. można wypróbować płyn do zmywania) na 10-15 minut tak, żeby klej nasiąkł i był łatwiejszy do usunięcia.
  2. Wyjąć główkę z wody. Namoczyć czubek myjki (ściereczki, ręcznika itp) w wodzie z mydłem i delikatnie pocierać klej, aż zacznie pękać i odpadać.
  3. Pozostałości kleju delikatnie zdrapać paznokciem. Przemyć powierzchnię wilgotną szmatką.
  4. Zamoczyć wacik (patyczek do czyszczenia uszu) w zmywaczu do paznokci z acetonem i odsączyć.
  5. Delikatnie dotykać wacikiem do powierzchni kleju, który pozostał, aż klej zacznie pękać. Ponownie przemyć powierzchnię wilgotną szmatką.
UWAGA - wszystkie czynności należy wykonywać bardzo ostrożnie, żeby uniknąć zarysowania powierzchni główki lub zmycia makijażu (lepiej nie używać acetonu w miejscach, w których może dojść do zniszczenia makijażu tj, policzki, okolice oczu, brwi)!

2 komentarze:

  1. a to nie pamiętam, wyszukane w internecie. o dziwo nie tak łatwo znaleźć zdjęcie główki ubrudzonej klejem :D

    OdpowiedzUsuń