Translate

TRANSLATE

J.D. KESTNER






04.09.1787 – urodził się Johannes Daniel Kestner Jr. , syn znanego rzeźnika J.D. Kestnera seniora (o pseudonimie „Kiełbasa Kestner”).
1816 – Kestner otwiera pierwszą własną fabrykę – początkowo miała wytwarzać notesy z papier- mâché, szybko zaczęto produkować także guziki do koszul, a później także drewniane lalki (do obu produktów używano tokarki).
1920 – fabryka produkuje kompletną linię zabawek i lalek z drewna i papier-mache (laki także w wersji papier- mâché pokryte woskiem).
1940 – firma Kestnera jest pierwszą fabryką zabawek z Waltershausen, która bierze udział w targach w Lipsku
1846 – zatrudnia ogółem 423 dzieci poniżej 14. roku życia, 364 kobiety i 477 mężczyzn.
11.12.1858 – J.D. Kestner Jr. umiera
1960 – do produkcji wchodzą lalki biskwitowe – po połączeniu fabryki zabawek z fabryką porcelany, wchodzącą w skład imperium Kestnera. Fabryka porcelany wcześniej produkowała lalki typu „Frozen Charlotte” („Badekinder”).
1872 – firmę przejmuje jego wnuk, Adolf Kestner.
1930 – połączenie fabryki Kestnera z fabryką Kammer & Reinhardt
1936 – firma wstrzymuje produkcję.

Ciekawostki
Niemiecki rząd udzielił Kestnerowi monopolu na produkcję papier- mâché. W zamian za to i za wyjątkowe obniżenie podatków, Kestner zgodził się na dożywianie i zatrudnienie najuboższych mieszkańców Waltershausen. Układ był najwidoczniej bardzo korzystny, gdyż monopol ten trwał przez ponad 25 lat, a fabryka zatrudniała ¾ populacji Waltershausen i okolic.
Kestner, któremu nadano przydomek „Król Kestner”, stał się tak wpływową osobistością, że dostał od władz zezwolenie na praktykowanie poligamii i posiadał 2 żony (wg niektórych źródeł druga żona była konkubiną, jednak wszyscy mieszkali pod jednym dachem).

Lalki
Kestner był jednym z niewielu wytwórców, którzy produkowali kompletne lalki. Dostarczał także głowy do innych producentów.
Używano bardzo wielu sygnatur (do roku 1892 lalek nie sygnowano numerem formy) – pełna nazwa, inicjały JDK, różne numery form, seria pojedynczych liter (tzw. „Alfabet Kestnera”). Wiele lalek jest przypisywanych Kestnerowi tylko ze względu na charakterystyczną pisownię słów „Made in Germany” (wprowadzone w 1892 razem z numerami form). Sygnowanie lalek w ogóle wprowadzono po roku 1880-tym. Wcześniejsze, także „pariany”, nie były sygnowane i trudno je dziś rozpoznać.
Lalki eksportowane do USA sygnowane były nazwą „Excelsior”.
Kestner produkował także lalki „Kewpie”.


Fragment pudełka, w które opakowana była lalka.


PRZYKŁADOWE SYGNATURY