Translate

TRANSLATE

środa, 8 sierpnia 2012

Lalka ZAST na sprzedaż

Mam na sprzedaż kolejną kaliską lalkę celuloidową. Rozstaję się z nią z przykrością, bo jest naprawdę bardzo ładna.5 komentarzy:

 1. mam na uwadze:) może się totalnie nie spłukam na wakajach:) śliczne ma oczy, jak węgielki. Podejrzewam ze w oryginale miała kruczoczarny łepek:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten brąz bardzo jej pasuje, chociaż faktycznie mam bardzo podobną z oryginalną peruką (tak mi się przynajmniej wydaje) i ten moher jest nie tyle czarny, co bardzo ciemnobrązowy, taka trochę złamana czerń.

   Usuń
 2. Ojjj bardzo chciałam ją mieć ale mnie ktoś przelicytował niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak można się dowiedzieć, skąd dokładnie pochodzi lalka? Nie siedzę w temacie, trafiła do mnie lalka celluloidowa z lat 60-tych ( popularny model, znam z widzenia).Podobną (identyczną?) widziałam na zdjęciu z lat 30-tych, więc czy ta PRLowska jest kopią czegoś przedwojennego? Chętnie dowiedziałabym się więcej o tej lalce i jej pierwowzorze (wygląda tak: http://archiwumallegro.com.pl/du%C5%BCa+stara+lalka+celuloid+68+cm+sygnowana-2407508068.html )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie udało mi isę nigdy dotrzeć do źródeł o polskich lalkach z innych fabryk niż ZAST. Trochę dlatego, że te z lat 60-tych nie do końca znajdują sie w polu moich zainteresowań. Znam te lalki "z widzenia" :) Najłatwiej dotrzeć do informacji przez identyfikację sygnatury... Użyty do produkcji materiał, jego jakość itp też może wiele powiedzieć, to samo jeśli chodzi o sposób malowania. Może w muzeum zabawek w Gdańsku mają jakieś informacje na ich temat?
   Jakby Pani popatrzyła na lalki w ogóle, jako całość, to naprawdę mało jest takich, które zostały stworzone przez natchnionego twórcę - większość (i nowych i starych) jest w pewnym sęsie do siebie podobna lub wręcz skopiowana od innego producenta, a różnią się tylko mniejszymi lub ciut większymi szczegółami. Lalka z lat 30-tych to pewnie taka http://petraplasty.blox.pl/resource/DSC04704.JPG ? Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne.

   Usuń