Translate

TRANSLATE

sobota, 26 stycznia 2013

Peruki lalek - FRYZURY

W Encyklopedii Colemanów znalazłam bardzo interesujący fragment o fryzurach lalek z perukami.
Zamieszczam tylko fragment dotyczący najbardziej interesujących mnie lat.

Dane pochodzą z Harper's Bazaar. 
Moda na fryzury dla lalek nie zawsze pokrywała się z aktualną modą dla ludzi.
W spisie nie są też zaznaczone fryzury, które były modne przez kolejne lata, a głównie nowości w danym sezonie, więc trzeba na to wziąć poprawkę (np. fryzura "Buster Brown" była popularna nieprzerwanie od roku 1911 do 1916). Specjalne rodzaje lalek nie podlegały modzie - np. lalki orientalne miały zawsze proste czarne włosy itp.


1880 --- dziewczynki - rozpuszczone włosy z grzywką, warkocz wokół głowy (wianek); lalki Markizy - upudrowane włosy w stylu pompadour.

1881 --- grzywka na czole, z tyłu rozpuszczone włosy; krótkie loki; krótkie włosy z owczej wełny (chodzi zapewne o włosy razem ze skórą - też loczki)

1882 --- małe dziewczynki - grzywka na czole, rozpuszczone włosy.

1883 --- małe dziewczynki - grzywka na czole, z tyłu rozpuszczone włosy; warkocze "Marguerite" (nie wiem do końca jakie to warkocz, przypuszczam, że chodzi o warkocze francuskie - warkocze dobierane od twarzy, przechodzące w jeden warkocz z tyłu lub jakoś poupinane na głowie); krótkie kręcone włosy.

1884 --- stylowe lalki maja włosy "a la Rembrandt" tj. grzywka na czole i rozpuszczone włosy z tyłu; warkocze Marguerite; warkoczyki Sonneberg  - skręcone, splecione w warkocze, podpięte i związane pod czepkiem (tłumaczenie dosłowne); koczki, warkocze waterfall i wysoko podpięte z tyłu włosy z długimi grzywkami są passe.

1885 --- krótkie grzywki i krótkie rozpuszczone loki; długie warkocze Marguerite; loki na czole i na karku.

1886 --- kręcone grzywki i rozpuszczone włosy z tyłu.

1887 --- długie rozpuszczone włosy.

1888 --- krótkie włosy, grzywka i rozpuszczone.

1889 --- grzywka i rozpuszczone włosy.

1890 --- loki; włosy rozpuszczone.

1891 ---- francuskie loki na końcach włosów opadające na uszy, grube grzywki (z opisu wydaje mi się, że chodzi o anglezy).

1892 --- kręcone włosy

1893 --- loki długie i krótkie; grzywki i rozpuszczone włosy.

1894 --- małe dziewczynki - pojedynczy warkocz do tyłu; upięcie "Psyche knot" (jak Gibson girl - coś takiego http://theoriginalemilybrown.blogspot.com/2010/08/psyche-knot.html); włosy rozpuszczone z grzywką; lalki francuskie - loki z przodu, warkoczyki z tyłu; styl Rembrandt (rozpuszczone z grzywką).

1895 --- włosy kręcone; rozpuszczone z grzywką.

1896 --- fale; loki do ramion lub długie.

1897 --- loki z grzywką.

1898 --- długie loki z grzywką.

1899 --- długie i krótkie loki.

1903 --- niemowlęta - krótki puch; dziewczynki - loki z jednym niesfornym loczkiem na czole, warkocze z prostych włosów, upięcie pompadour (rolka jak tu http://beautiesgirl.com/Beauty/Makeup-Skin-Care/Pompadour-Roll74.html) .

1904 --- popularny styl - włosy z przedziałkiem i grzebieniami po bokach

1906 --- długie włosy z przedziałkiem z boku lub po środku.

1907 --- lepsze lalki - loki; niedrogie lalki - włosy rozpuszczone.

1908 --- długie warkocze sięgające poniżej talii; kręcone włosy; rozpuszczone włosy z grzywką.

1909 --- grzywka lub boczny przedziałek; nowa peruka ozdobiona wstążką, podzielona z boku (?)

1911 --- długie warkocze Marguerite; pęki loków; warkocze po bokach; fryzura w stylu "Buster Brown" ("na pazia" jak starsze dziecko na tym zdjęciu http://image0-rubylane.s3.amazonaws.com/shops/bonnieboswellantiques/B942.1L.jpg); nowy styl "Schnecken Frisur" -  upięcia nad uszami (tzw. obwarzanki); upięcia w stylach pompadour; elementy fryzur greckich.

1912 --- długie rozpuszczone loki, boczny przedziałek.

1913 --- włosy do pasa.

1916 --- długie rozpuszczone loki z grzywką  długie rozpuszczone loki z przedziałkiem po środku; grzywka i warkocz wokół głowy; fryzura "buster Brown".

1917 --- długie loki.

1919 --- długie loki.

1924 --- peruki "Flapper" (jak tu http://www.photodetective.co.uk/Edw-flapper.html); krótkie i kręcone na całej długości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz